2020
Laserowe usuwanie żylaków
Usuwanie żylaków za pomogą światła lasera jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia niewydolnych naczyń żylnych.
Wiele osób pamięta jeszcze czasy, kiedy jedynym sposobem usunięcia chorych naczyń żylnych był zabieg klasycznej operacji. Zabieg taki wiązał się z koniecznością rozległej operacji, możliwości znacznych powikłań i długiej rekonwalescencji. Do dzisiaj wiele osób wspomina ze łzami w oczach czas operacji i rekonwalescencji. Na szczęście wraz z biegiem czasu medycyna się rozwija i dostępne są już inne, bardziej przyjazne metody.
Ogromną rewolucją w świecie flebologii było wynalezienie i wprowadzenie nowoczesnych metod leczenia wewnątrznaczyniowego. Metody te pozwoliły znacznie zmniejszyć dyskomfort związany z zabiegiem. Dzięki nim ilość powikłań występujących u pacjentów poddawanych leczeniu przez doświadczonych flebologów spadła niemalże do zera. Nie jest już konieczna rekonwalescencja i pacjenci wracają do normalnego funkcjonowania praktycznie od razu po zabiegu.
Obecnie na rynku występuje kilka metod leczenia endowaskularnego. Są nimi zabiegi radiowe, laserowe, parowe czy klejenie żył. Powszechnie za najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą uznaje się metodę laserową.
Metoda laserowa zamykania żył polega na zamknięciu chorego naczynia za pomocą wiązki lasera. Możliwe jest to dzięki wprowadzeniu do żyły specjalnego światłowodu łączącego się z generatorem światła. Wiązka laserowa może oddziaływać bezpośrednio na ścianę chorej żyły. Dzięki wykorzystaniu drogi wewnątrznaczyniowej nie ma konieczności wykonywania cięć skóry. Sam zabieg jest praktycznie bezkrwawy.
Na rynku istnieje wiele typów i generacji laserów. O jakości, skuteczności i bezpieczeństwie decyduje przede wszystkim długość wiązki światła, jaką emituje urządzenie. Powszechnie używane są lasery o długości fali 980nm, 1470nm i najnowsze, 1940nm.
Najnowsza generacja, czyli lasery o długości 1940nm wydają się być najbardziej skuteczne, oraz najbezpieczniejsze dla pacjenta. Długość fali, 1940 nm w sposób bardzo wybiórczy oddziaływuje ze strukturą naczynia. Pozwala to na skuteczną obliteracje bez uszkadzania tkanek otaczających. Użycie takiej wiązki umożliwia, przy bardzo małej (bardzo bezpiecznej) energii, na wykonanie skutecznej procedury.
Zabiegi laserowe przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu wykonywane przez doświadczonych lekarzy umożliwiają bezbolesną eliminację chorych naczyń. Znieczulenie wykorzystywane przy takich zabiegach polega jedynie na miejscowym znieczuleniu chorej żyły. Po takim zabiegu pacjent jest w stanie od razu wrócić do domu. Procedura nie trwa dłużej niż 1 h i nie ogranicza w żaden sposób normalnego funkcjonowania.
Przy wykonywaniu ablacji laserowej bardzo ważną rolę odgrywa doświadczenie osoby wykonującej zabieg. Uważa się, że wykonanie, co najmniej 1000 zabiegów pozwala na wyrobienie w sobie odpowiedniej wprawy i precyzji do przeprowadzenia bezpiecznego i skutecznego zabiegu.
Wykorzystanie najlepszego sprzętu i użycie go przez doświadczonego lekarza flebologa pozwala na trwałe, bezpieczne i bezbolesne usunięcie chorych naczyń.