Zabieg usuwania żylaków metodą klasyczną polega na mechanicznym usunięciu chorego naczynia. Do zabiegu wykorzystywany jest specjalny prowadnik, który po przeprowadzeniu przez naczynie i zabezpieczeniu końcówki wyciągany jest mechanicznie. W miejscu wyciągniętego naczynia w pierwszym etapie powstaje krwiak, a następnie blizna. 

Zabieg klasycznego usunięcia żylaków

Kiedy stosujemy klasyczne usuwanie żylaków

Zabieg klasyczny przeznaczony jest dla osób posiadających niewydolność jednego z głównych pni żylnych – żył odpiszczelowych, odstrzałkowych oraz ich głównych gałęzi. Zabieg nie jest wskazany u osób u których doszło do wznowy po innym zabiegu lub w niektórych przypadkach po przebytym zapaleniu/zakrzepicy. Zabieg można stosować również w wypadku niewydolności naczyń w spływach bocznych nóg, tylnych i w niewydolności perforatorów.

Przebieg zabiegu usuwania żylaków

Procedura rozpoczyna się od przygotowania pacjenta. Następnie w zależności od ośrodka wykonuje się znieczulenie ogólne, dolędźwiowe lub miejscowe. Na początku wypreparowuje się (odsłonięcie) chore naczynie w okolicy pachwiny. Po wypreparowaniu i podwiązaniu przecina się żyłę i wprowadza cewnik. Biegnie on w żyle i jest wyprowadzany na zewnątrz w okolicy kolana. W tym miejscu do wolnego końca przyczepia się końcówkę. Po prawidłowym zabezpieczeniu wykonuje się energiczny ruch, który powoduje usuniecie chorego naczynia. Po tej czynności zszywa się przecięcia skóry. Po zabiegu, w zależności od użytego znieczulenia, pacjent musi pozostać przez pewien czas w pozycji leżącej  (od 1h do 12h). 

Po zabiegu

Po zabiegu na nogę zakładane są specjalne opatrunki oraz pończocha uciskowa. Często zalecana jest profilaktyka przecizakrzepowa. W zależności od rozległości zabiegu i zastosowanego znieczulenia wymagany jest odpoczynek (od godziny do kilkunastu godzin).  Po zabiegu wymagane są wizyty w celu usunięcia szwów.

Opinia na temat zabiegu klasycznego usuwania żylaków

Uważam, że wskazania do zabiegu klasycznej operacji powinny być znacznie ograniczone. Powodem jest znaczna inwazyjność, naruszanie i traumatyzacje (uszkodzenie) tkanek oraz możliwe działania niepożądane. Zabieg ten powinien być skieorwany do pacjentów z bardzo dużą średnicą zamykanych naczyń. W pewnych sytuacjach jest to jednak jedyna możliwość zamknięcia chorego naczynia żylnego.

Na co należy uważać

Opisany zabieg powinien być wykonywany przez osobę doświadczoną, w ośrodku/przychodni wyspecjalizowanej w wykonywaniu tego typu zabiegów. Najbardziej preferowanym znieczuleniem powinno być znieczulenie miejscowe. Sam zabieg powinien być również poprzedzony badaniem usg Doppler żył.  Wskazane jest wykonywanie zabiegu u lekarza posiadającego duże doświadczenie w wykonywaniu konkretnego typu zabiegu. W mojej opinii, ważne jest korzystanie z pomocy lekarzy, którzy są w stanie i mają możliwości do wykonania innych zabiegów niż klasyczna operacja.

Zalety klasycznej metody usuwania żylaków

  • Możliwość eliminacji bardzo dużych naczyń