Zabieg usuwania żylaków za pomocą prądu o częstotliwości fal radiowych jest to zabieg, w którym w celu zamknięcia chorego naczynia żylnego wykorzystuję się wiązkę fal radiowych. Wiązka generowana jest za pomocą specjalnego przetwornika wewnątrznaczyniowego. Oddziaływanie energii na ścianę naczynia powoduje obliterację naczynia, co w konsekwencji doprowadza do zamknięcia, zwłóknienia i docelowego zaniku naczynia.  

Zabieg usuwania żylaków za pomocą fal radiowych

Kiedy stosujemy usuwanie żylaków za pomocą fal radiowych

Zabieg radiowego usuwania żylaków przeznaczony jest dla osób posiadających niewydolność jednego z głównych pni żylnych –żył odpiszczelowych, odstrzałkowych oraz ich głównych gałęzi. Zabieg nie jest wskazany u osób, u których doszło do wznowy po innym zabiegu lub w niektórych przypadkach w naczyniach po przebytym zapaleniu/zakrzepicy. 

Przebieg zabiegu usuwania żylaków za pomocą fal radiowych

Procedura rozpoczyna się od przygotowania pacjenta. Następnie po wykonaniu niewielkiego znieczulenia wprowadza się przekaźnik do światła naczynia. Konieczne jest wykonanie niewielkiego nacięcia. Pod kontrolą usg umieszcza się końcówkę przekaźnika w okolicy pachwiny lub stawu kolanowego, czyli w miejscu w którym chore naczynie łączy się z naczyniami głębokimi. Po prawidłowym umieszczeniu przetwornika rozpoczyna się proces znieczulania i obkurczania naczynia. W tym celu w okolice chorej żyły podaje się specjalny preparat. Dzięki temu chore naczynie obkurcza się na wcześniej umieszczonym światłowodzie, sama żyła zostaje znieczulona i odseparowana od tkanek otaczających. Po wykonaniu tej czynności rozpoczyna się właściwy zabieg. Podczas tego procesu naczynie jest obliterowane, czyli upraszczając zamykane.   

Po zabiegu

Po zabiegu na nogę zakładane są specjalne opatrunki oraz pończocha uciskowa. Pacjent od razu po procedurze jest w stanie samodzielnie chodzić. Do pracy można wrócić następnego dnia. 

Opinia na temat zabiegu usuwania żylaków za pomocą fal radiowych

Uważam, że zabieg radiowego usuwania żylaków ( RF ) jest metodą dobrą, jednak nie pozbawioną minusów. Metoda ta pozwala w sposób małoinwazyjny skutecznie usunąć naczynie żylne. W związku z dość dużą średnicą przekaźnika i w związku z tym koniecznością wykonania większego nacięcia na skórze, występuje możliwość pozostawienia trwałej blizny. Uważam, że jest to dobra metoda, jednakże w porównaniu do metody laserowej jest metodą drugiego wyboru. 

Na co należy uważać

Opisane zalety zabiegu radiowego mogą zostać osiągnięte przy zastosowaniu nowoczesnych aparatów emitujących wiązkę radiową. Konieczne jest również wykonywanie zabiegu u lekarza posiadającego duże doświadczenie w wykonywaniu konkretnego typu zabiegu. 

Zalety usuwania żylaków za pomocą fal radiowych

  • Metoda małoinwazyjna 
  • Powrót do normalnego funkcjonowania od razu po zabiegu
  • Znieczulenie miejscowe