Zabieg usuwania żylaków za pomocą kleju tkankowego jest to zabieg, w którym w celu zamknięcia chorej żyły  do naczynia podawany jest specjalny klej. Klej powoduje mechaniczne sklejenie naczynia oraz oddziałuje  bezpośrednio na jego ścianę. Działanie to doprowadza do zamknięcia, zwłóknienia i docelowego zaniku naczynia.  

Zabieg klejenia żył

Kiedy stosujemy

Zabieg klejenia żył przeznaczony jest dla osób posiadających niewydolność jednego z głównych pni żylnych –żył odpiszczelowych , odstrzałkowych oraz ich głównych gałęzi. Zabieg nie jest wskazany u osób u których doszło do wznowy po innym zabiegu lub w niektórych przypadkach w naczyniach po przebytym zapaleniu/zakrzepicy.  Zabieg można stosować również w wypadku niewydolności naczyń w spływach bocznych nóg, niewydolnych perforatorów lub  pozostałości po przebytych wcześniej operacjach.  

Przebieg zabiegu

Procedura rozpoczyna się od przygotowania pacjenta. Następnie po wykonaniu niewielkiego znieczulenia wprowadza się cewnik do światła naczynia. Przy tym zabiegu konieczne jest wykonanie niewielkiego nacięcia. Pod kontrolą USG umieszcza się końcówkę cewnika  w okolicy pachwiny, stawu kolanowego lub innym miejscu które stanowi źródło niewydolności. Po prawidłowym umieszczeniu cewnika rozpoczyna się właściwy zabieg polegający na równoczesnym podawaniu kleju przez cewnik i jego usuwaniu z naczynia. Do tego zabiegu nie jest wymagane znieczulenie miejscowe zamykanego naczynia.

Po zabiegu na nogę zakładane są specjalne opatrunki oraz pończocha uciskowa. W pewnych sytuacjach możliwe jest odstąpienie od konieczności założenia kompresjoterapii.  Pacjent od razu po procedurze jest wstanie samodzielnie chodzić. Do pracy można wrócić następnego dnia. 

Zalety

  • Metoda małoinwazyjna 
  • Powrót do normalnego funkcjonowania od razu po zabiegu
  • Zabieg możliwy do wykonania bez znieczulenia 
  • Możliwość odstąpienia od kompresjoterapii 

Opisane zalety zabiegu klejenia żył mogą zostać osiągnięte przy atestowanych preparatach. Zabiegi powinny być wykonane pod kontrolą usg. Sam zabieg powinien być również poprzedzony badaniem USG Doppler żył.  Wskazane jest wykonywanie zabiegu u lekarza posiadającego duże doświadczenie w wykonywaniu konkretnego typu zabiegu. W mojej opinii ważne jest korzystanie z pomocy lekarzy którzy są wstanie i mają możliwości do wykonania innych zabiegów niż zabieg klejenia żył. 

Moja prywatna uwaga

Uważam, że zabieg klejenia żył jest zabiegiem który wypełnia lukę w możliwościach usuwania naczyń żylnych. W pewnych sytuacjach stanowi jedyną możliwość zamknięcia chorego naczynia żylnego.  Ze względu jednak na dość wysoką cenę i w mojej opinii nie potwierdzoną skuteczność, zabieg ten powinien być polecany wąskiej grupie pacjentów.