Zabieg laserowego usuwania żylaków (EVLT) jest to zabieg w którym, w celu zamknięcia chorego naczynia żylnego wykorzystuje się wiązkę światła laserowego o długości 1940nm. Światło lasera jest przekazywane za pomocą światłowodu. Oddziaływanie energii na ścianę naczynia powoduje obliteracje naczynia, co w konsekwencji doprowadza do zamknięcia, zwłóknienia i docelowego zaniku naczynia. 

Zabieg laserowego usuwania żylaków

Kiedy stosujemy laserowe usuwanie żylaków

Zabieg laserowego usuwania żylaków przeznaczony jest dla osób posiadających niewydolność jednego z głównych pni żylnych –żył odpiszczelowych, odstrzałkowych oraz ich głównych gałęzi. Zabieg można rozważyć u osób, u których doszło do wznowy po innym zabiegu lub w niektórych przypadkach w naczyniach po przebytym zapaleniu/zakrzepicy.

Przebieg zabiegu laserowego usuwania żylaków

Procedura rozpoczyna się od przygotowania pacjenta. Następnie po wykonaniu niewielkiego znieczulenia wprowadza się światłowód do światła naczynia. Pod kontrolą usg umieszcza się końcówkę przekaźnika w okolicy pachwiny lub stawu kolanowego czyli w miejscu w którym chore naczynie łączy się z naczyniami głębokimi. Po prawidłowym umieszczeniu światłowodu rozpoczyna się proces znieczulania i obkurczania naczynia. W tym celu w okolice chorej żyły podaje się specjalny preparat. Dzięki temu chore naczynie obkurcza się na wcześniej umieszczonym światłowodzie, sama żyła zostaje znieczulona i odseparowana od tkanek otaczających. Po wykonaniu tej czynności rozpoczyna się właściwy zabieg. Podczas tego procesu naczynie jest obliterowane, czyli upraszczając zamykane.   

Po zabiegu

Po zabiegu na nogę zakładane są specjalne opatrunki oraz pończocha uciskowa. Pacjent od razu po procedurze jest w stanie samodzielnie chodzić. Do pracy można wrócić następnego dnia.

Opinia na temat zabiegu laserowego usuwania żylaków

Uważam, że zabieg laserowego usuwania żylaków (EVLT) jest najskuteczniejszą metodą usuwania naczyń żylnych. Metoda ta pozwala w sposób bardzo mało inwazyjny skutecznie usunąć naczynie żylne. Dzięki możliwości wykorzystania nowoczesnych, bardzo cienkich światłowodów, efekt estetyczny po zabiegu jest bardzo dobry. Opracowane przeze mnie i mój zespół nowoczesne techniki znieczulenia miejscowego i profilaktyka pozabiegowa powodują, że zabieg jest również bardzo bezpieczny.

Na co należy uważać

Opisane zalety zabiegu usuwania żylaków mogą zostać osiągnięte przy zastosowaniu nowoczesnych światłowodów radialnych wykorzystujących lasery o długości wiązki światła 1470nm. Według mojego doświadczenia wykorzystanie innych starszych typów, jak lasery o długości 980 nm może nie dać pożądanych efektów oraz zwiększyć ryzyko działań niepożądanych.
Konieczne jest również wykonywanie zabiegu u lekarza posiadającego duże doświadczenie w wykonywaniu tego konkretnego typu zabiegu.

Zalety laserowego usuwania żylaków

  • Metoda małoinwazyjna 
  • Powrót do normalnego funkcjonowania od razu po zabiegu
  • Znieczulenie miejscowe 
  • Bardzo wysoka skuteczność 
  • Zabieg nie pozostawia blizn