FAQ Pytania i odpowiedzi

Lista najczęściej zadawanych pytań przez pacjentów.

Badanie USG - FAQ

Nie do każdego badania usg dodaje się zdjęcia. Każdy lekarz ma własny tryb przeprowadzania i opisywania badania. Najczęstszą praktyką jest obrazowanie na zdjęciach miejsc chorych, w których możemy pokazać problem. Nie wykonuje się zdjęć miejsc zdrowych. Najważniejszy jest opis badania i powinien być on zawsze wydany po przeprowadzonym badaniu.
Opis badania jest dowodem przeprowadzenia badania i postawienia diagnozy. Opis często zawiera również rekomendacje lekarza do przeprowadzenia konkretnej terapii. Opis powinien być wykonany po każdym badaniu diagnostycznym kluczowym dla przeprowadzenia leczenia. 
Aby zbadać stan naszych naczyń żylnych powinniśmy zapisać się na badanie usg Doppler żyl kończyn dolnych. Jest to inne badanie niż usg tętnic. Żylaki i popękane naczynka powstają w wyniku choroby żył, więc to powinniśmy badać. Takie badanie najlepiej wykonać u lekarza flebologa.
Ważne jest, aby usg żył wykonywała osoba z dużym doświadczeniem, nie tylko w diagnostyce, ale również w leczeniu niewydolności żylnej. Posiadanie wiedzy z zakresu diagnostyki i leczenia pozwala na przeprowadzenie badania, które realnie zaplanuje leczenie. Badanie oprócz informacji o stanie żył powinno być również planem zabiegu. Najlepiej wykonywać badanie u tej samej osoby, u której będziemy poddawać się leczeniu. 

Skleroterapia - FAQ

W związku z opracowaniem specjalnych procedur oraz zastosowaniu najnowocześniejszego sprzętu i preparatów w mojej praktyce zabiegi skleroterapii wykonuję cały rok.
Do uprawiania sportu zwłaszcza aerobowego można wrócić niemalże od razu po zabiegu. Ze sportami siłowymi sugeruję wstrzymać się około 7 dni. 
Ilość naczyń jaka może ulec zamknięciu podczas jednego zabiegu jest zmienna i zależna od typu i wielkości naczyń. W mojej praktyce podczas jednej sesji staram się zamknąć, jak największą ilość zmian. Granicę wyznacza maksymalna dawka preparatu jaką można podać jednej osobie. Jest ona zależna od płci, wieku i wagi osoby.
W okresie od 2 do 5 tyg po zabiegu na nodze, podskórnie mogą pojawić się wyczuwalne zgrubienia. Sytuacja taka ma miejsce zwłaszcza w przypadku zamykania dużych naczyń. Jest to stan normalny i jest to proces leczenia. Jeżeli jednak zgrubienia są bolesne i zaczerwienione to powinno zgłosić się ten problem lekarzowi i udać na wizytę kontrolną. Lekarz podczas wizyty wykona nakłucie bolącego miejsca cieniutką igiełką i przez to przyspieszy proces leczenia. Czasami konieczne może być przepisanie leków przeciwzapalnych.  

Zabieg laserowy - FAQ

Zabieg laserowego usuwania żył to jedna z najbezpieczniejszych metod usuwania niewydolnych naczyń. Bezpieczeństwo zabiegów może zostać osiągnięte, jeżeli będzie on wykonywany przez doświadczonego lekarza przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu.
Zabieg laserowego usuwania żył dzięki zastosowaniu znieczulenia tumestencyjnego jest całkowicie bezbolesny. Jedyny dyskomfort jaki występuje w czasie zabiegu wynika z podania znieczulenia. Znieczulenie podawane jest cieniutką igiełką i trwa około 3 minut.
Po zabiegu laserowego usuwania żył konieczna jest wizyta kontrolna. W mojej praktyce jest ona zawsze bezpłatna i odbywa się w okresie od 3 do 10 dni od dnia wykonania zabiegu. Wizyta jest bardzo krótka, ale konieczna. Sprawdza czy całe naczynie jest prawidłowo zamknięte i czy wszystko dobrze się goi. 
W związku z opracowaniem specjalnych procedur oraz zastosowaniu najnowocześniejszego sprzętu w mojej praktyce zabiegi laserowe wykonuje cały rok.