30 maj
2020

Najskuteczniejszy zabieg na pajączki

Bardzo często podczas pierwszej wizyty moje pacjentki pytają mnie o najskuteczniejszy zabieg usuwający poszerzone naczynka. Opisują że miały wykonywany wcześniej zabieg skleoterapii lub zabieg laserowy. Wskazują na brak efektu i szukają czegoś skuteczniejszego. Często po wybraniu przeze mnie metody sugerują, że to już miały i to na nie zadziała. Na szczęście często po leczeniu zmieniają zdanie.

Proces zamykania mniejszych naczyń jest procesem bardzo złożonym. Uważam, że pomimo pozornej prostoty jest jednym z najtrudniejszych zabiegów jaki wykonujemy na żyłach układu powierzchownego kończyn dolnych. Trudność zabiegu polega na ogromnej złożoności naczyń skórnych, różnej ich średnicy i często rozgałęzionym poskręcanym przebiegu.

Kolejnym niezmiernie ważnym dla mnie czynnikiem i swego rodzaju wyzwaniem jest walor estetyczny jakiego oczekują moje pacjentki. Znaczna część osób które leczę poza kwestiami zdrowotnymi pragnie również zadbać o estetykę. Zgłaszają się do mnie modelki, aktorki oraz kobiety które po prostu chcą mieć ładne i zdrowe nogi. U tych wszystkich osób poza poprawą funkcji naczyń żylnych i wyeliminowaniem niewydolności kluczowa jest estetyka.

Połączenie tych celów powoduje, że skuteczne zamykanie naczynek wymaga dużej wiedzy, doświadczenia i zrozumienia fizjologii naczyń. Nie isnieje również jeden zloty środek który można zastosować do wszystkich zmian.

Aby trwale i skutecznie usunąć venulektazje i teleangiektazje, a jednocześnie poprawić i co najważniejsze nie pogorszyć estetyki, konieczne jest bardzo precyzyjne dobranie metody leczenia.

Dwa główne typy zabiegów skierowanych w celu usuwania zmian naczyniowych to zabiegi laserów przezskórnych oraz skleroterapia. Obie te  techniki nie są pojedynczymi procedurami. Są zbiorem różnych metod. Możemy wyszczególnić dziesiątki różnych typów  laserów emitujących rożne formy promieniowania oraz długości fal. Tak samo sytuacja wygląda w skleroteapii. Jest wiele technik podania, wiele typów preparatów i sposobów ich łącznia.

Przyjętą zasadą w profesjonalnej flebologii, którą zawsze staram się stosować jest teoria, że zawsze zamykamy naczynia od nadrzędnych do podrzędnych czyli od większych, głebiej położonych do mniejszych podskórnych.

W myśl tej teorii wpierw powinniśmy zamykać naczynka głębsze, a w kolejnym etapie ewentualnie te bardziej powierzchowne. Konieczne jest wykonanie badania USG Doppler w celu wyszukania miejsca przecieku krwi z żył głebokich do powierzchownych, czyli realnej  przyczyną wystąpienia zmian estetycznych.

W myśl tej zasady zaczynamy od zabiegów skleroterapii aby usunąć źródło problemu. Dzięki możliwości bardzo precyzyjnego podania leku pod kontrolą usg możliwe jest skuteczne wyeliminowanie przyczyny problemu. Zabieg skleroterapii ma również ogromny wachlarz  siły oddziaływania na naczynie ze względu na niemalże nieskończoną ilość stężeń preparatu ( czyli siły z jaką działa na naczynia). Skleroterapia jest to zabieg z wyboru do rozpoczęcia leczenia. Takiej możliwości nie daje przezskórny zabieg laserowy. W zabiegu laserowym  możemy oddziaływać jedynie na naczynia położone bardziej powierzchownie.

Często same zamknięcie źródła problemu za pomocą skleroterapii  jest już wystarczające.  Jeżeli jednak pozostaną jakieś naczynka to kolejnym krokiem jest zamykanie zmian powierzchownych. W tym wypadku możemy wybierać pomiędzy zabiegami skleroterapii i laserowymi. Wszystko zależy od ich umiejscowienia koloru i średnicy. Ważnym czynnikiem jest również odcień  naszej skóry, nasza waga oraz wiek. Koniecznie musimy wziąć pod uwagę również porę roku i temperaturę otoczenia.  

W związku z tym nie jest możliwe wskazanie najleprzego zabiegu. Możemy jednak wskazać najlepszy zabieg dla danego typu naczynia. Aby to zrobić konieczne jest zawsze wcześniejsze wykonanie badania usg doppler. Badanie zawsze powinien wykonywać ten sam lekarz, który wykona zabieg. To jego wiedza i doświadczenie stanowi o skuteczności zabiegu.

Najskuteczniejszy zabieg na pajączki