02 pa
2020

Układ Limfatyczny - co to jest ?

Rolą układu limfatycznego w głównej mierze jest dbanie o naszą odporność. Chroni przed wnikającymi do organizmu patogenami, pośredniczy w usuwaniu toksyn, warunkuje produkcję wielu elementów układu immunologicznego.

Do narządów limfatycznych zaliczamy grasicę, szpik kostny, setki małych węzłów chłonnych i grudek limfatycznych, śledzionę oraz naczynia limfatyczne. Układ naczyń limfatycznych jest otwarty, w przeciwieństwie do zamkniętego układu krwionośnego. Oznacza to, że jego drobne zakończenia otwierają się do przestrzeni pomiędzy komórkami naszego ciała, mogąc przez to zbierać płyn tkankowy – czyli chłonkę/limfę. Łącząc się z układem krwionośnym zapewnione zostaje krążenie metabolitów, filtracja, wymiana substancji.

Dlaczego węzły chłonne czasem są powiększone?

Podczas infekcji w węzłach chłonnych można odnotować zwiększoną liczbę limfocytów – obronnych komórek chroniących nas przed bakteriami i wirusami, między innymi przez wytwarzanie przeciwciał. Dużej aktywności komórek towarzyszą zaczerwienienia i obrzęki.

Za co odpowiada śledziona i czy da się bez niej żyć?

Największy narząd limfatyczny zlokalizowany po lewej stronie ciała. Magazynuje elementy krwi, usuwa niewłaściwe jej elementy oraz odpowiada w dużej mierze za produkcje immunoglobulin. Ze względu na swoją budowę, łatwo ulega uszkodzeniu, na przykład podczas wypadków. Bez śledziony da się żyć, jej brak może jednak powodować zwiększoną podatność na infekcje.

Czy zaburzenia układu limfatycznego mogą powodować obrzęki kończyn?

Obrzęki limfatyczne to częsty objaw niewydolności układu limfatycznego. Zastój chłonki w obszarach kończyn dolnych lub górnych łatwo zidentyfikować. Odciśnięty palcem ślad utrzymuje się przez chwilę na powiększonej kończynie.

Takiego stanu nie należy bagatelizować – obrzęki limfatyczne postępują, wywołując dyskomfort nawet podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności. Nogi stają się ciężkie i bolesne. W takim przypadku skuteczne może okazać się stosowanie indywidualnie dobranej przez specjalistę kompresjoterapii.

Jak zwiększyć wydolność układu limfatycznego?

Drenaże i masaże limfatyczne usprawniające krążenie chłonki w naczyniach, szybsze wychwytywanie i usuwanie metabolitów przez układ krwionośny, zapobieganie zastojom. Do higieny układu limfatycznego należy również unikanie długotrwałego przebywania w jednej pozycji, noszenia bardzo dopasowanej odzieży, wysokich temperatur podczas kąpieli.

Układ Limfatyczny - co to jest ?