19 lis
2020

Pajączki pod kolanami

Dół podkolanowy jest częstym miejscem występowania zmian naczyniowych. Zmiany w tym miejscu są bolączką wieku kobiet.

Pajączki w okolicy dołów podkolanowych są jedną z najczęstszych lokalizacji zmian naczyniowych w obrębie kończyn dolnych. U pewnej grupy osób są jedynie zmianami estetycznymi, u innych natomiast przejawem większego problemu. W związku z dość dużą widocznością tego miejsca dla wielu Pań stanowią znaczny problem estetyczny.

Dół podkolanowy jest bardzo obciążonym miejscem, narażone jest na ciągłe naciągania i tarcia. W dole podkolanowym lokalizuje się wiele ważnych anatomicznie struktur. Miejsce to jest lokalizacją zbiorników płynowych w przypadków problemów zastawek kolanowych. Torbiele płynowe mogą uciskać i obciążać dodatkowo naczynia żylne.

Zmiany naczyniowe w dołach podkolanowych dotykają bardzo dużą grupę pacjentek. Jest to przypadłość występująca w każdym wieku, niezależnie od budowy naszego ciała. Bardzo często pojawiają się również u osób aktywnych fizycznie oraz u Pań często korzystających z butów na obcasach.

Zmiany naczyniowe w tej okolicy mogą występować w postaci niebieskich poszerzonych naczyń (venulektazji) oraz czerwonych małych pajączków – teleangiektazji. Mogą również występować jako mieszanka obu tych zmian.

Do najczęstszych przyczyn wystąpienia zmian w tej okolicy możemy zaliczyć:

  • uszkodzenie żyły uchodzącej w tej okolicy – żyły odstrzałkowej,
  • nadmierne napięcie i przeciążenie tego miejsca,
  • korzystanie z butów na obcasie,
  • zbiorniki płynowe  w dole  podkolanowym – torbiel Beckera,
  • uszkodzenie żył przeszywających.

Leczenie zmian w okolicy podkolanowej powinniśmy rozpocząć od wykonania badania USG Doppler żył. Pozwoli ono na określenie skali i przyczyny problemu. Jeżeli źródło zmian leży głębiej np. jest spowodowane uszkodzeniem żyły odstrzałkowej to leczenie powinniśmy rozpocząć od usunięcia głównego problemu. Jeżeli jednak nie stwierdzimy uszkodzenia żył głębiej położonych, to możemy rozpocząć od zamykania zmian powierchownych.

Metodą która wydaje się być najlepsza do usuwania takich zmian jest zabieg skleorterapii. Bardzo ważne jest dobranie odpowiednich preparatów, które w sposób bardzo dokładny zamkną naczynka. Często podczas jednego zabiegu używa się formy płynnej i spienionej. Istotne  jest używanie podczas zabiegu aparatu usg. Ultrasonografia pozwala na  precyzyjne zlokalizowanie miejsca źródła problemu. Dół podkolanowy jest miejscem, w którym przebiega bardzo dużo istotnych struktur anatomicznych, dlatego precyzja jest tak ważna.

Ogólnie naczynia zlokalizowane w dole podkolanowym należą do zmian bardzo dobrze reagujących na leczenie. Często wystarczy jeden zabieg, aby skutecznie pozbyć się problemu.

Tak jak w całej medycynie tak i tu kluczowa jest wiedza i doświadczenie lekarza wykonującego zabieg. Każde naczynie jest inne i do każdego pacjenta trzeba podchodzić indywidualnie. Ważne jest używanie odpowiednich, perfekcyjnie dobranych preparatów. Leczenie musi być poprzedzone dokładnym badaniem, a sam zabieg powinien być wspomagany obrazowaniem ultrasonograficznym. Tylko takie podejście może zapewnić skuteczność zabiegu.

Pajączki pod kolanami