22 pa
2020

Pajączki na bocznej stronie uda

Jedna z najczęstszych zmian naczyniowych występująca u kobiet. Zmiany często bagatelizowane przez lekarzy, a powodujące ogromny dyskomfort wśród pacjentek.

Z powodu złego zrozumienia problemu i braku diagnozy uznawane za trudne lub nawet niemożliwe do leczenia. Występują najczęściej w postaci drobnych czerwonych lub niebieskich zmian naczyniowych, nazywanych fachowo venulektazjami i teleangiektazjami. Czasem ledwo widoczne, a w innych przypadkach znacznie zaznaczone naczynia żylne obejmujące najczęściej boczne partie ud i łydek. Występują u kobiet w każdym wieku z największym nasileniem w wieku 25-50 lat.

Przyczynę ich powstawania w przeciwieństwie do zmian występujących w okolicy kostek przyśrodkowych nie upatrujemy w chorobie dużych naczyń. Za ich powstanie najczęściej odpowiadają czynniki powodujące czasowe ( okresowe ) poszerzenie naczyń lub uszkodzenia połączeń żylnych, czyli perforatorów. Przykładami mogą być zaburzenia hormonalne, nadmierna temperatura, czy niektóre zabiegi kosmetyczne.

Zaburzenia hormonalne w wyniku działania rozluźniającego/relaksacyjnego na ścianę naczyń mogą powodować poszerzanie żył. Skutkuje  to nadmiernym napływem i zastojem krwi. W wyniku  tego dochodzi do trwałego uszkodzenia struktury ścian. Przykładem może być stosowanie antykoncepcji hormonalnej, zespół policystycznych jajników ( PCO), czy pośrednio choroba Hashimoto.

Przegrzewanie – czyli stosowanie gorących kąpieli, saun lub solarium. Działania takie również doprowadzają do poszerzania naczyń skórnych i niszczenia ich struktur. Wraz ze wzrostem częstości i długości zabiegów rośnie ryzyko pojawienia się pajączków.

Zabiegi kosmetyczne jak bańka chińska, czy depilacja gorącym woskiem oddziaływują przez działanie wysokiej temperatury oraz podciśnienie. Dochodzi do poszerzenia naczyń w wyniku przegrzania oraz zasysania krwi. Powoduje to uszkodzenie budulca ściany oraz zastoju krwi. Skutkuje  miejscowym stanem zapalnym powodującym wystąpienia zmian naczyniowych.  

Innym często niezdiagnozowanym czynnikiem najbardziej opornych pajączków są perforatory żylne. Perforator to naczynie, które jak gejzer wychodzi z głębokich partii naczyń i łączy się z naczynkami powierzchownymi. Dostarcza on dużą ilość krwi pod ciśnieniem do podskórnych naczyń. Doprowadza to do ich poszerzenia i zniszczenia. Brak zdiagnozowania występowania perforatora uniemożliwia skuteczne leczenie. Aby było możliwe usunięcie tego typu zmian konieczne jest wykonanie badania USG, które pokaże miejsce wyjścia „gejzera”. Dopiero jego lokalizacja i precyzyjne zamknięcie pod kontrolą usg może pozwolić na pozbycie się niechcianych zmian.

Leczenie zmian naczyniowych wymaga znajomości i zrozumienia problemu. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia nie jest możliwe skuteczne leczenie. Dopiero użycie wysokiej klasy aparatów usg, odpowiednich preparatów i wprawnej ręki lekarza może dać pożądany efekt.

Pajączki na bocznej stronie uda