29 pa
2019

Sport - jak wpływa na nasze naczynia krwionośne?

Sport odgrywa ogromną rolę w życiu wielu z nas. Ma bardzo pozytywne skutki na nasze zdrowie. Powoduje redukcję masy ciała, obniżenie ciśnienia i poziomu cukru. Sport jednak to bardzo ogólne stwierdzenie zawierające w sobie wiele typów aktywności fizycznej.

Sporty możemy podzielić na aerobowe i siłowe. Częstym problemem zgłaszanym przez osoby aktywne jest obawa o stan żył. U wielu pacjentów widoczne są poszerzone naczynia żylne zlokalizowane w różnych obszarach naszego ciała. W przypadku osób nie uprawiających sportu wygląd takich naczyń niemalże zawsze wiąże się z niewydolnością żylną. U pacjentów aktywnych fizycznie taki obraz nie musi przesądzać o chorobie.

Jedną z funkcji układu żył powierzchownych jest oddawanie ciepła. Podczas wysiłku fizycznego w wyniku pracy mieśni i w związku ze zwiększeniem metabolizmu temperatura ciała znacznie wzrasta. W celu eliminacji jego nadmiaru organizm stara się przenieść jak najwięcej ocieplonej krwi do powierzchownych partii naszego ciała. Powoduje to poszerzenie żył układu powierzchownego widoczne w postaci wystających naczyń. W wyniku tego możliwe jest zwiększenie objętości naczyń oraz szybkie wytracenie ciepła. U osób aktywnych żyły mogą pozostawać poszerzone również w spoczynku. U pewnej grupy pacjentów może być to norma, u innych z predyspozycjami do niewydolności żylnej, może być to początek żylaków.

Generalnie można stwierdzić, że sporty aerobowe poprawiają kondycję naszych naczyń i korzystnie wpływają na układ krążenia, a statyczne mogą ją pogarszać. Sporty statyczne niewskazane u osób z niewydolnością żylna to np. podnoszenie ciężarów.  Wysiłek tego typu powoduje znaczny wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, co przekłada się na pogorszenie powrotu żylnego i progresję niewydolności. Sporty dynamiczne są natomiast bardzo korzystne. W wyniku pracy mięśni i stałej stymulacji pompy mięśniowej poprawia się powrót żylny. Żyły nie są przeciążone, a krew nie zalega. Dobrze zbudowana tkanka mięśniowa zabezpiecza żyły przed poszerzaniem się.

W celu postawienia ostatecznego rozpoznania konieczne jest wykonanie badania USG Doppler przeprowadzonego przez lekarza posiadającego doświadczenie w badaniu sportowców. 

Sport - jak wpływa na nasze naczynia krwionośne?