01 mar
2021

Najmniejsze naczynka na nogach

Naczynka na kończynach dolnych w okolicy ud czy łydek mogą przybierać wiele postaci. Widoczne są albo jako większe niebieskie naczynia zwane venulektazjami, lub jako malutkie czerwone naczynia, czyli teleangiektazje.

Venulektazje są idealnymi zmianami do leczenia za pomocą skleroterapii, natomiast te najmniejsze czerwone „pajączki” mogą przysporzyć większych problemów.

Zabieg, jakim jest skleroterapia polega na podaniu do światła naczynia preparatu za pomocą igły. Aby skutecznie zamknąć zmianę, musimy mieć możliwość wprowadzenia igły do światła naczynia. W sytuacji gdy średnica żyły jest znacznie mniejsza od igły, istnieje duże ryzyko podania preparatu poza światło naczynia i wystąpienie powikłań. Właśnie dlatego do tego typu zmian dużo lepszym rozwiązaniem jest zabieg laserowego usuwania żylaków.

Laser zewnątrznaczyniowy działa na zasadzie ablacji termicznej. Wiązka światła uszkadza (koaguluje) naczynie w wyniku oddziaływania termicznego z krwią. Krew ulega podgrzaniu i niszczy warstwę wewnętrzną żyłki. Doprowadza to do jej zamknięcia i eliminacji. Metoda ta ma zastosowanie do naczynek o średnicy do 4 mm. Jest bardzo skuteczna do usuwania bardzo drobnych zmian bez widocznego jednego naczynia zaopatrującego. Pozwala na precyzyjne wyeliminowanie niechcianych pajączków. Zabieg ten jest bardzo skuteczny i zarazem bezpieczny, ponieważ daje możliwość bardzo wybiórczego usuwania pajączków.

W większości przypadków efekty widać już po pierwszej sesji, a do całkowitej eliminacji konieczne jest przeprowadzenie 2-3 zabiegów. Zabieg polega na wyemitowaniu ze specjalnego urządzania wiązki laserowej i nakierowanie na naczynie. Leczenie nie jest bardzo bolesne, a efekt widać najczęściej po 2-3 tygodniach.

Na rynku obecnych jest wiele laserów reklamowanych jako przeznaczone do usuwania naczynek. Uważam, że najskuteczniejszym urządzeniem do eliminacji tego typu zmian jest laser Nd:YAG o długości fali 1064nm. Wiele firm posiada w swojej ofercie urządzenia tego typu, ale tylko nieliczne wykorzystują wysokojakościowe komponenty, które dają możliwość pełnego wykorzystania potencjału długości fali. W mojej praktyce używamy tylko laserów z najwyższej półki, które w moim odczuciu mogą zapewnić maksymalną skuteczność i bezpieczeństwo.

Ważne jest, abyście przed poddaniem się zabiegowi sprawdziły jakim sprzętem dysponuje ośrodek, w którym chcecie wykonać zabieg. Często cena zabiegu nie idzie w parze z jakością sprzętu, jakim dana klinika się posługuje.

Czy na twoich nogach też występują malutkie pajączki?

Najmniejsze naczynka na nogach