19 lip
2020

Flebolog - kim właściwie jest?

Flebologia to nazwa, która została stworzona od greckich słów phlebos — żyła oraz logos, czyli nauka. Jest to prężnie rozwijająca się dziedzina medycyny, która proponuje pacjentom innowacyjne rozwiązania w przypadku leczenia chorób układu krwionośnego. Lekarzem podejmującym działania z zakresu flebologii jest flebolog, którego zadaniem jest między innymi leczenie żylaków czy zakrzepicy żylnej.

Czym zajmuje się flebologia?

Flebologia jest to dział medycyny zajmujący się kompleksowym leczeniem układu żylnego oraz schorzeń z nim związanych. Do głównych obszarów zainteresowania flebologii możemy zaliczyć:

  • Żylaki.
  • Pajączki.
  • Żylaki przymacicza i miejsc intymnych.
  • Żylaki powrózka nasiennego.
  • Owrzodzenia żylne.
  • Zakrzepica żylna.
  • Żylaki w innych nietypowych lokalizacjach.

W związku z tym, że nasz organizm jest jedną wielką maszyną wszystkie układy wzajemnie na siebie oddziaływują. Problem z jednym powoduje obciążenie lub uszkodzenie innego. Schorzenia, które w sposób bardzo istotny łączą się z układem żylnym i również wchodzą w zakres flebologi to:

Jakim lekarzem jest flebolog?​​​​​​​

Lekarz flebolog jest to specjalista zajmujący się flebologią, który leczy pacjentów z problemami flebologicznymi. Tytułu nadawany jest przez Polskie Towarzystwo Flebologiczne. Na świecie  przyjęte jest, że jest to umiejętność szczegółowa – czyli taka, jaką powinniśmy posiadać już po uzyskaniu specjalizacji podstawowej. W referencyjnych krajach flebologią mogą zajmować się lekarze, którzy wcześniej uzyskali tytuł specjalisty w dziedzinie:

  • Radiologii (są radiologami inwazyjnymi).
  • Chirurgii naczyniowej.
  • Angiologii.

Specjalista taki powinien charakteryzować się szeroką wiedzą z zakresu chorób żylnych i problemów z nią związanych. Powinien posiadać wystarczające kompetencje do pełnego prowadzenia pacjenta od momentu diagnozy (najczęściej badanie usg żył doppler) przez leczenie aż po prowadzenie pozabiegowe. Bardzo ważne jest, aby taka osoba posiadała wiedzę i doświadczenie z zakresu profilaktyki niewydolności żylnej i chorób z nią związanych.

Jak wybrać lekarza flebologa?

W wyborze lekarza flebologa ważne jest uwzględnienie wielu aspektów mogący utwierdzić nas, że wybraliśmy najlepszego specjalistę. Przy naszym wyborze powinniśmy uwzględnić:

  • Doświadczenie lekarza. Nie bójmy się o to zapytać. Jest to kwestia naszego zdrowia i życia - nie jest niczym dziwnym (czy niegrzecznym) zapytanie o to. Pytajmy ile dany lekarz wykonał zabiegów, jak dużo wykonuje ich miesięcznie/rocznie. Doświadczenie i „nabicie ręki ” (ilość wykonanych konkretnych zabiegów) jest bardzo istotne. Na takie pytanie powinniśmy oczekiwać jasnej i jednoznacznej odpowiedzi.
  • Szkolenia – zweryfikujmy czy i gdzie wybrana przez nas osoba szkoliła się z zakresu flebologii. Najlepiej jak szkolenie odbywało się w różnych ośrodkach (polskich i zagranicznych). Obecnie najwyższą renomą mogą poszczycić się ośrodki niemieckie.
  • Specjalizacje - zweryfikujmy jaką specjalizacje podstawową posiada lekarz. Specjalizacjami jakie przyjęto za zajmując się flebologią jest radiologia (radiologia inwazyjna, chirurgia naczyniowa oraz interna).
  • Tytuł naukowy – posiadanie tytułu naukowego (doktor nauk, doktor habilitowany czy profesor) jest bardzo istotną kwestią. Świadczy to, że lekarz zajmuje się prowadzeniem badań, odkrywaniem i opracowywaniem nowych technik i możliwości diagnostycznych. Osoba taka często jest na bieżąco z najnowszymi doniesieniami naukowymi oraz odkryciami z tej dziedziny. W związku z bardzo szybkim rozwojem flebologii aktualność wiedzy specjalisty jest bardzo ważna, a czasami kluczowa dla właściwego przeprowadzenia leczenia.

Wybór odpowiedniego lekarza niezależnie od dziedziny jest sprawą szalenie istotną. Decyzje taką powinniśmy przemyśleć, ponieważ od dobrego wyboru może zależeć nasze zdrowie i życie. Argumentem, który nie powinien być brany pod uwagę jest sąsiedztwo naszego miejsca pracy czy domu. Wydaje mi się, że czasem lepiej przejechać kilka kilometrów aby leczyć się u najlepszego specjalisty.

Nie bójmy się pytać wprost lekarzy o doświadczenie, przebyte szkolenia czy specjalizacje. Wybór odpowiedniej osoby może być jedną z ważniejszych decyzji w naszym życiu.

Flebolog - kim właściwie jest?