14 kwi
2020

Co to znaczy, że żyła jest niewydolna?

W naszym organizmie posiadamy sieć naczyń krwionośnych. Możemy podzielić je na naczynia tętnicze i żylne. W naczyniach żylnych w przeciwieństwie do tętniczych występują zastawki. Zastawki są to struktury występujące w świetle naczynia. Ich główną funkcją jest zapobieganie przed cofaniem się krwi. W kończynach dolnych krew płynie z poziomu stóp do jamy brzusznej, a następnie do serca.

Przepływ krwi w żyłach jest możliwy dzięki pracy mięśni kończyn dolnych oraz pompy stopy. Jest to sytuacja całkowicie inna od przepływu krwi w tętnicach, gdzie za przepływ odpowiada praca serca. W żyłach kończyn dolnych krew płynie z dołu do góry czyli przeciwnie do działania siły grawitacji. W związku z tym, że w żyłach za ruch krwi odpowiadają mięśnie kurczące się okresowo, a krew pokonuje siłę grawitacji, konieczne jest występowanie specjalnych struktur (zapór) zapobiegających cofaniu się - czyli zastawek żylnych.W warunkach prawidłowych zastawki zapobiegają cofaniu się krwi i zmniejszają napór na ściany naczynia.

Niewydolność żylna, czyli niewydolność zastawek żylnych to sytuacja, w której w wyniku różnych możliwych czynników doszło do uszkodzenia zastawek. Może stanowić to wadę wrodzoną lub być wynikiem stylu życia, urazów lub predyspozycji genetycznych. W takim wypadku zastawki żylne nie stanowią już szczelnej zapory zapobiegającej cofaniu się krwi. Dochodzi do przecieku krwi z piętra leżącego wyżej do tego położonego niżej. Proces napędza się i w rezultacie dochodzi do niewydolności wszystkich zastawek znajdujących się w danej żyle. Daje to napór słupa krwi na ściany naczynia i jej zastój. Miejscem w którym ciśnienie jest największe jest dolna partia nóg, a zwłaszcza okolica kostek przyśrodkowych i stóp. Długotrwale zwiększone ciśnienie napierającego na ściany naczyń powoduje ich poszerzenie – czyli tworzenie się żylaków

Zastój krwi oprócz naporu na ściany powoduje obciążanie malutkich naczyń krwionośnych czyli mikrokrążenia. Utrzymujący się stan doprowadza do uszkodzenia tych delikatnych struktur i ich zwłóknienia. Dpchodzi do niedotlenienia skóry i jej stwardnienia. Skóra staje się sztywna, cienka, pergaminowa. Jest to sytuacja predysponująca do wystąpienia owrzodzeń żylnych.

Uszkodzenie zastawek oraz występujący w związku z tym zastój żylny jest również sytuacją predysponującą do wysąpienia zakrzepicy. Zalegająca krew, tak jak stojąca woda w zimie dużo łatwo krzepnie, tak jak woda zamarza. W poszerzonych naczyniach, w których przepływ krwi jest prawie zerowy bardzo łatwo może dojść do zakrzepicy.

Niewydolność żylna to stan, w którym nasze zastawki nie działają w sposób prawidłowy, dochodzi do nadciśnienia żylnego, poszerzania krwi i zastoju żylnego. Jest to stan niepokojący. Nie może być on jednak mylony z niedrożnością żył. Niedrożność może być wynikiem niewydolności i została wyjaśniona w kolejnym akrtykule.  

Co to znaczy, że żyła jest niewydolna?