14 kwi
2020

Co to znaczy że żyła jest niewydolna?

W naszym organizmie posiadamy sieć naczyń krwionośnych. Możemy podzielić je na naczynia tętnicze i żylne. W naczyniach żylnych w przeciwieństwie do tętniczych występują zastawki. Zastawki są to struktury występujące w świetle naczynia. Ich główną funkcją jest zapobieganie przed cofaniem się krwi. W kończynach dolnych krew płynie z poziomu stóp do jamy brzusznej a następnie do serca.

Przepływ krwi w żyłach jest możliwy dzięki pracy mięśni kończyn dolnych oraz pompy stopy. Jest to sytuacja całkowicie inna od przepływu krwi w tętnicach gdzie za przepływ odpowiada praca serca. W żyłach kończyn dolnych krew płynie z dołu do góry czyli przeciwnie do działania siły grawitacji .W związku z tym że w żyłach za ruch krwi odpowiadają mięśnie kurczące  się okresowo a krew pokonuje siłę grawitacji konieczne jest występowanie specjalnych struktur ( zapór ) zapobiegających cofaniu się- czyli zastawek żylnych. W warunkach prawidłowych zastawki zapobiegają cofaniu się krwi i zmniejszają napór na ściany naczynia.

Niewydolność żylna czyli niewydolność zastawek żylnych to sytuacja w której w wyniku różnych możliwych czynników doszło do uszkodzenia zastawek. Może stanowić to wadę wrodzoną lub być wynikiem stylu życia , urazów lub predyspozycji genetycznych. W takim wypadku zastawki żylne nie stanowią już szczelnej zapory zapobiegającej cofaniu się krwi. Dochodzi do przecieku krwi z piętra leżącego wyżej do tego położonego niżej . Proces napędza się  i w rezultacie dochodzi do niewydolności wszystkich zastawek znajdujących się w danej żyle.  Daje to napór słupa krwi na ściany naczyni i jej zastój. Miejscem w którym ciśnienie jest największe jest dolna partia nóg a zwłaszcza okolica kostek przyśrodkowych i stóp. Długotrwale zwiększone ciśnienie napierającego na ściany naczyń powoduje ich poszerzenie – czyli tworzenie się żylaków. 

Zastój krwi oprócz naporu na ściany powoduje obciążanie malutkich naczyń krwionośnych czyli mikrokrążenia. Utrzymujący się stan doprowadza do uszkodzenia tych delikatnych struktur i ich zwłóknienia. Daje to do niedotlenienia skóry ,i jej stwardnienia. Skóra staje się sztywna , cienka, pergaminowa. Jest to sytuacja predysponująca do wystąpienia owrzodzeń żylnych.

Uszkodzenie zastawek oraz występujący w związku z tym zastój żylny jest również sytuacją predysponującą do wysąpienia zakrzepicy. Zalegająca krew tak jak stojąca woda w zimie dużo łatwo krzepnie tak jak woda zamarza. W poszerzonych naczyniach w których przepływ krwi jest prawie zerowy bardzo łatwo może dość do zakrzepicy.

Niewydolność żylna to stan w którym nasze zastawki nie działają w sposób prawidłowy , dochodzi do nadciśnienia żylnego , poszerzania krwi i zastoju żylnego. Jest to stan niepokojący. Nie może być on jednak mylony z niedrożnością żył. Niedrożność może być wynikiem niewydolności i została wyjasiona w kolejnym akrtykule.  

Żylaki miejsc intymnych