02 cze
2021

Flebologia estetyczna - czym się zajmuje ta dziedzina medycyny?

Flebologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnostyką oraz kompleksowym leczeniem schorzeń żylnych. W społeczeństwie coraz częściej można zauważyć problemy związane z przewlekłą niewydolnością żylną, która w dużej mierze spowodowana jest małą aktywnością ruchową, siedzącym lub stojącym trybem życia, nadwagą i otyłością, jak również uwarunkowaniami genetycznymi.

W odpowiedzi na takie problemy zdrowotne rozwijają się coraz to nowsze obszary medycyny, dzięki którym możliwa jest odpowiednia diagnoza oraz skuteczne leczenie, a nawet zapobieganie rozwojowi choroby. Jedną z popularniejszych dziedzin medycyny, która przeżywa swój rozwój, jest flebologia estetyczna.

Czym jest flebologia estetyczna?

Mianem flebologii estetycznej określamy dziedzinę medycyny estetycznej, która pomaga osobom z łagodnymi i niezbyt zaawansowanymi problemami żylnymi, przy których można skorzystać z nieinwazyjnych metod leczenia. Flebologia nie tylko zajmuje się leczeniem poważnych schorzeń w postaci przewlekłej niewydolności żylnej, ale tej gałęzi medycyny podlegają również zmiany typowo estetyczne, m.in. pajączki.

Pajączki, czyli zmiany estetyczne

Pajączki są potoczną nazwą naczyniowych zmian estetycznych najczęściej występujących na skórze kończyn dolnych oraz na skórze twarzy. Duża grupa osób wraz z pojawiającymi się pajączkami odczuwa również inne objawy, m.in. ból i męczliwość nóg, a także ich ociężałość. Na zmiany w postaci pajączków przede wszystkim narażone są kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną, kobiety w ciąży oraz kobiety przechodzące menopauzę. Oczywiście na powstanie pajączków ogromny wpływ ma prowadzony tryb życia, a także wykonywane zabiegi kosmetyczne, np. depilacja gorącym woskiem czy szczotkowanie na sucho oraz masaż bańką chińską.

Czy przy pajączkach konieczne jest badanie USG Doppler?

Wybierając się na wizytę do lekarza flebologa z problemem, jakim są pajączki, trzeba być przygotowanym na badanie ultrasonograficzne USG Doppler, dzięki któremu będzie można określić przyczynę powstawania pajączków, a następnie określić plan leczenia i zapobiegania dalszemu rozwojowi przewlekłej niewydolności żylnej.

Gdzie najczęściej pojawiają się pajączki? 

· kończyny dolne,
· twarz,
· dekolt,
· ręce,
· brzuch,
· tułów,
· plecy,
· piersi.

Jakie są najczęstsze metody leczenia pajączków?

· skleroterapia,
· laseroterapia.

Na czym polega zabieg skleroterapii?

Skleroterapia jest zabiegiem małoinwazyjnym i niezwykle bezpiecznym dla pacjenta - nie trzeba rezygnować z codziennej rutyny, ponieważ tuż po zabiegu można wrócić do codziennego funkcjonowania. Szybki zabieg nie wymaga pozabiegowego leżenia czy hospitalizacji, ponieważ po jego przeprowadzeniu należy jak najszybciej rozpocząć chodzenie. Zabieg skleroterapii przeznaczony jest przede wszystkim dla osób zmagających się z niewydolnością żylną o małym i średniej wielkości kalibrze. Skleroterapia jest zazwyczaj najlepszym wyborem do potocznych "pajączków" czyli venulektazji i teleangiektazji. Do usuwania tego typu zmian najczęściej wykorzystuje się preparat w formie spienionej lub w formie płynnej.

Laserowe usuwanie pajączków, jak wygląda?

Do laserowego usunięcia pajączków wykorzystywane jest światło lasera przekazywane do światła naczynia z wykorzystaniem cienkiego światłowodu. Oddziaływanie dużej energii na ścianę naczynia przyczynia się do jej obliteracji, co w konsekwencji doprowadza do jego zamknięcia, zwłóknienia i zaniku naczynia. Laserowe usuwanie pajączków jest jedną z najskuteczniejszych metod usuwania chorych naczyń żylnych, ponieważ odbywa się w sposób małoinwazyjny i gwarantuje bardzo dobry efekt estetyczny.

Flebologia estetyczna - czym się zajmuje ta dziedzina medycyny?