19 mar
2021

Epilacja a niewydolność żylna

Czy możliwe jest usunięcie niechcianego owłosienia przy niewydolności żylnej? Jakie zabiegi są najbardziej odpowiednie? Są to jedne z najczęstszych pytań jakie stawiają moje pacjentki.

Zabiegi usuwające owłosienie zyskują w ostatnich latach ogromną popularność. Wiele kobiet wybiera je marząc o wiecznie gładkiej skórze, pozbawionej niechcianych włosów. Duża część kobiet posiada również poszerzone naczynka i zastanawia się czy te zabiegi są bezpieczne.

Eliminacja owłosienia przy żylakach

Istnieje wiele sposobów usuwania owłosienia. Te tradycyjne, czyli za pomocą maszynki do golenia, dają bardzo krótkotrwały efekt. W związku z tym, często poszukiwane są skuteczniejsze rozwiązania. Bardzo istotne w procesie rozwoju żylaków i pajączków jest nadciśnienie żylne. Jest ono wytwarzane przez zastój i nadmierny napór krwi. W związku z tym zabiegi, które w sposób istotny zwiększają ilość krwi jaka zalega w powierzchownych naczyniach żylnych, wpływają również na pogłębienie niewydolności żylnej. Pacjenci posiadający tendencję do pękania naczyń powinni szczególnie uważać na zabiegi, które oprócz podrażnienia skóry, wytwarzają również podciśnienie. W takich sytuacjach nie dość, że przeciążamy objętościowo naczynia, to jeszcze w wyniku zasysania, rozciągamy je. Może to skutkować trwałym uszkodzeniem włókien budujących ściany naczyń krwionośnych. Dlatego takie czynności jak stosowanie woskowych plastrów, a zwłaszcza gorącego wosku jest szczególnie przeciwwskazane dla pacjentek z niewydolnością żylną.
Epilacja laserowa, ze względu na brak podrażnienia skóry, brak wytarzania podciśnienia i bardzo selektywne działanie, wydaje się być najbezpieczniejszą metodą usuwania owłosienia dla kobiet z niewydolnością żylną. Przed rozpoczęciem serii zabiegów warto jednak skonsultować się z lekarzem, który po przeprowadzeniu badania stanu naczyń wskaże odpowiednie indywidualne zalecenia dla każdej z pacjentek.

Jak działa epilacja laserowa i czy to bezpieczne?

Działanie lasera jest bardzo selektywne. Emitowana wiązka pochłaniana jest przez mieszek włosowy, który zawiera melaninę. Melanina zmienia wiązkę w ciepło i powoduje uszkodzenie elementów wzrostowych włosa. Działanie doprowadza to trwałej jego destrukcji. Epilacja odnosi największy sukces w stosunku do włosów znajdujących się w fazie aktywnego wzrostu (anagen). Barwnik niszczony jest selektywnie, przez odpowiednio dobraną długość fali, co oznacza, że laser nie reaguje z okolicznymi tkankami. Niemal cała energia pochłaniana jest w włosie. Daje to bardzo dużą dokładność.

Na co powinniśmy uważać:

  • zabieg nie powinien być wykonywany u pacjentów ze świeżą zakrzepicą żylną oraz z osób z uszkodzonym mikrokrążeniem,
  • nie powinniśmy wykonywać epilacji laserowej tuż po zabiegu skleroterapii. Z zabiegiem epilacji powinniśmy poczekać aż do całkowitego zaniku zamykanych wcześniej zmian (również przebarwień pozabiegowych),
  • znaczna niewydolność żylna wymaga indywidualnej konsultacji flebologicznej,
  • powinniśmy uważać w sytuacji, gdy na naszej skórze występują przebarwienia,
  • zabieg epilacji nie powinien być wykonywany tuż po zabiegach, w których doszło do przecięcia skóry. Po takich zabiegach powinniśmy odczekać co najmniej 1 miesiąc, aż do całkowitego wygojenia się ran,
  • podczas epilacji laserowej powinniśmy omijać uwypuklenia. Nie wskazane jest również emitowanie wiązki w miejscach skupisk naczynek,
  • epilacja laserowa jest przeciwskazana w miejscach, w których toczy się stan zapalny.

Przed zabiegiem epilacji laserowej warto skonsultować się z lekarzem flebologiem. Lekarz wykona u nas badanie i oceni aktualny stan naczyń oraz wypowie się na temat mikrokrążenia. Wykluczy również występowanie ewentualnych stanów zapalnych lub zakrzepic. Jeźeli na naszych nogach występują duże wystające żyły, dobrym rozwiązaniem wydaje się wykonanie zabiegu eliminacji chorych żył.
Czy ty też rozważasz wykonanie u siebie epilacji laserowej ?

Epilacja a niewydolność żylna