15 lis
2019

Dlaczego powinniśmy leczyć niewydolne żyły?

Układ żylny jest bardzo ważnym elementem naszego organizmu, a każda patologia obejmująca jego część może stanowić poważny problem. Niewydolność żylna jest to stan, w którym w wyniku nieprawidłowej funkcji zastawek żylnych dochodzi do cofania się i zalegania krwi w naszych naczyniach. Proces ten powoduje przeciążenie układu żylnego oraz drobnych naczyń czyli mikrokrążenia.

Przewlekła niewydolność żylna powoduje przewlekły stan zapalny. W wyniku tego dochodzi do występowania zmian skórnych, w tym jej stwardnienia i zmiany koloru. Przewlekły zastój może doprowadzić do znacznego poszerzenia naczyń i wystąpienia typowych żylaków. Utrzymywanie się wolnego przepływu krwi w żyłach, połączone z ich rozszerzeniem może być przyczyną zakrzepicy żylnej. 

Zakrzepica żylna zwłaszcza w obrębie układu żył głębokich jest bardzo poważnym schorzeniem mogącym powodować stan zagrożenia życia czyli zatorowość płucną. Jest to stan, w którym skrzep przemieszcza się z układu żylnego do naczyń płucnych zatykając je. 

Wczesne wykrycie oraz wdrożenie leczenia może w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań i progresji niewydolności żylnej. 

Dlaczego powinniśmy leczyć niewydolne żyły?