Badanie stanu żył wykonuje lekarz posiadający szeroką wiedzę z zakresu ultrasonografii przy użyciu specjalistycznego aparatu USG. Badanie ma za zadanie uwidocznić stan naczyń żylnych, potwierdzić lub wykluczyć występowanie skrzepów (zakrzepicy), zobrazować kierunek przepływu krwi oraz zbadać funkcje zastawek czyli ich wydolność.

W Doppler Instytut każda wizyta składa się z badania dopplerowskiego połączonego z konsultacją. Przed badaniem przeprowadzony jest wywiad podczas którego lekarz flebolog jest w stanie rozpoznać problem i odpowiednio przeprowadzić badanie. Badanie USG Doppler żył składa się z czterech etapów. Badanie przeprowadzane jest w pozycji stojącej i leżącej. Podczas badania odsłonięte są nogi od okolicy pachwin aż do kostek. Badanie USG obejmuje kończyny dolne oraz jamę brzuszną.


1 etap
Pierwszy etap to badanie w pozycji stojącej. Badanie polega na sprawdzaniu wydolności zastawek żylnych. Podczas tego etapu lekarz uciska jedną ręką kończynę i jednocześnie rejestruje obraz. W trakcie badania może być słyszalny charakterystyczny dźwięk. Z tego etapu wyciągamy informacje o pracy zastawek żylnych – czy są szczelne i nie przepuszczają krwi ( są wydolne ) czy jednak krew się cofa – żyły są niewydolne.

2 etap
Podczas tego etapu uciskamy żyły w określonych miejscach. Pozwala to na stwierdzenie czy światło naczyń wypełnione jest skrzepem. Ten etap daje nam odpowiedź o występowaniu lub braku zakrzepicy naczyniowej.

3 etap
Badanie żył miednicy mniejszej i jamy brzusznej. Podczas tego etapu oceniana jest okolica macicy oraz naczynia położone wyżej, czyli żyły jajnikowe i nerkowe. Na tym etapie sprawdzamy czy ewentualne problemy naczyniowe w żyłach kończyn dolnych nie mają swojego źródła wyżej , w miednicy mniejszej lub jamie brzusznej. Podczas tego etapu ocenia się również ewentualne uciski i inne patologie mogące zaburzać przepływ w żyłach.

4 etap
Jest to etap dodatkowy. W zależności od patologii lekarz może rozszerzyć badanie np. o okolice warg sromowych, piersi lub okolice pośladków/odbytu. W pewnych przypadkach konieczne może być wykonanie badania dopochwowego. Nie jest to stały etap. Wykonywany jest w sytuacjach gdy występuje patologia w innych okolicach.


Po badaniu przeprowadzana jest rozmowa na której podsumowany jest wynik badania oraz proponowane i wyjaśniane leczenie. Pacjent zostaje również powiadomiony o możliwej profilaktyce.