Zabieg skleroterapii jest to rodzaj zabiegu flebologicznego, w którym do usunięcia chorego naczynia używa się substancji chemicznej. Podczas skleroterapii za pomocą cieniutkiej igły do światła naczynia wprowadzany jest lek.

Powoduje on obliterację (uszkodzenie) warstwy wewnętrznej naczynia. Doprowadza to do jego eliminacji i następnie wchłonięcia. Wyróżniamy dwa typy zabiegów skleroterapii – płynną i pianową. Różnicą jest forma w jakiej preparat zostanie wprowadzony do naczynia. W formie skleroterapii pianowej przed podaniem preparat jest mieszany wraz z powietrzem za pomocą specjalnego urządzenia. W formie płynnej preparat podawany jest bez wcześniejszego przygotowania.

Naczynia żylne występują nie tylko w obrębie nóg ale również w innych obszarach naszego ciała. Zabieg skleroterapii doskonale nadaje się do zamykania żył na całym ciele. Jeżeli jest taka konieczność zabieg skleroterapii można wykonywać również w obrębie rąk, klatki piersiowej, pośladków i miejsc intymnych. Poprawnie wykonany daje spektakularne efekty o bardzo niskim wskaźniku działań niepożądanych.