Badanie usg Doppler powinno być wykonane u każdej kobiety w ciąży. W Doppler Instytut każda wizyta składa się z badania dopplerowskiego połączonego z konsultacją.

Badanie USG u kobiet w ciąży ma przede wszystkim sprawdzić aktualny stan naczyń żylnych oraz dobrać odpowiednią profilaktykę. Jeżeli jest taka możliwość badanie przeprowadzane jest w pozycji stojącej i leżącej. Wszystko zależy od możliwości pacjentki. Podczas badania odsłonięte są nogi od okolicy pachwin aż do kostek. Badanie obejmuje kończyny dolne oraz jamę brzuszną. Badanie jest całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka. Może być wykonywane na każdym etapie ciąży


1 etap
Pierwszy etap to badanie w pozycji stojącej. Badanie polega na sprawdzeniu wydolności zastawek żylnych. Podczas tego etapu lekarz uciska jedną ręką kończynę i jednocześnie rejestruje obraz. W trakcie badania może być słyszalny charakterystyczny dźwięk. Z tego etapu wyciągamy informacje o pracy zastawek żylnych – czy są szczelne i nie przepuszczają krwi ( są wydolne ), czy jednak krew się cofa – żyły są niewydolne.

2 etap
Podczas tego etapu uciskamy żyły w określonych miejscach. Pozwala to na stwierdzenie czy światło naczyń wypełnione jest skrzepem. Ten etap daje nam odpowiedź o występowaniu lub braku zakrzepicy żylnej.

3 etap
Badanie żył miednicy mniejszej i jamy brzusznej. Podczas tego etapu oceniana jest okolica macicy oraz naczynia położone wyżej, czyli żyły jajnikowe i nerkowe. Oceniane są również ewentualne połączenia z naczyniami sromowymi. Jeżeli jest taka konieczność, podczas badania wykonuje się rysunek obrazujący lokalizacje poszerzeń żylnych.

4 etap
Jest to etap dodatkowy. W zależności od patologii lekarz flebolog może rozszerzyć badanie np. o okolice warg sromowych, piersi lub okolice pośladków/odbytu. W pewnych przypadkach konieczne może być wykonanie badania dopochwowego. Nie jest to stały etap. Wykonywany jest w sytuacjach, gdy występuje patologia w innych okolicach.

Po badaniu przeprowadzana jest rozmowa na której podsumowany jest wynik badania oraz proponowane i wyjaśniane sposoby leczenia. Pacjentka zostaje poinformowana o stanie swoich naczyń, ewentualnych zagrożeniach oraz o sposobach ich minimalizacji. Zostaje również przedstawiona sugestia na temat preferowanej pod względem flebologicznym drogi porodu. Podczas konsultacji zostaje pobrany specjalistyczny pomiar w celu dobrania wyrobów uciskowych.