08 mar
2020

Żylaki na tylnej stronie łydki

Żylaki zlokalizowane na tylnej stronie łydki to jedne z najczęstszych zmian naczyniowych występujące u pacjentów. Najczęściej pochodzą od żyły odstrzałkowej.

Żyła odstrzałkowa to jedna z dwóch głównych żył układu powierzchownego. Biegnie po tylnej strony łydki od pięty aż do dołu podkolanowego. Zbiera i transportuje krew z tylnej strony kończyny dolnej i dostarcza do żyły podkolanowej. W normalnych warunkach naczynie wypełnione jest zastawkami żylnymi. Są to specjalne zapory zabezpieczające przed cofaniem się krwi. U pewnej grupy osób dochodzi do uszkodzenia zastawek i przez to zwiększenia ciśnienia krwi w naczyniu. Zalegająca krew napiera na ściany naczynia i poszerza je. Spowolniony przepływ krwi jest czynnikiem predysponującym do tworzenia się skrzepu – czyli zakrzepicy.

Dół podkolanowy jest bardzo niewygodnym i trudnym miejscem do przeprowadzania zabiegów. W jednym miejscu, na małej powierzchni znajduje się wiele ważnych anatomicznie struktur, jak żyła i tętnica podkolanowa, nerw oraz przyczepy ścięgien. Minimalny błąd może spowodować duże powikania. Miejsce to, przez swoją lokalizację na zgięciu stawu kolanowego trudniej ulega gojeniu.

Ze względu na trudną lokalizację rekomenduje się usuwanie żyły odstrzałkowej  za pomocą metod wewnątrznaczyniowych. Metody te wykorzystują naturalny kanał jakim jest światło żyły. Zabieg polega na wprowadzeniu do światła naczynia  w okolicy ścięgna Achillesa światłowodu. Jak tunelem przeprowadza się go do dołu podkolanowego. Dzięki wykorzystaniu naturalnej drogi ryzyko uszkodzeń innych struktur jest minimalne. Takie działanie pozwala na wybiórcze wyeliminowanie chorej żyły z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa i konfortu. Po takim zabiegu pacjent jest od razu w pełni sprawny i może w pełni funkcjonować.

Zabiegiem wewnatrznaczyniowym którego używam do usuwania takich zmian jest zabieg laserowy o długości wiązki światła 1940 nm. Jest to najnowocześniejszy laser na świecie. Dzięki wykorzystaniu wiązki 1940 nm w sposób wybiórczy niszczy żyłę oszczędzając okoliczne tkanki.

Ważne jest aby taki zabieg wykonywany był przez doświadczonego flebologa. Za minimum uważam samodzielne wykonanie 1000 zabiegów ablacji laserowej.

Żylaki na tylnej stronie łydki