24 maj
2021

USG Doppler - na czym polega i kiedy wykonać badanie?

Badanie USG Doppler, to prostszymi słowami proste badanie przeprowadzane przy pomocy aparatu ultrasonograficznego z wykorzystaniem efektu Dopplera.

Głównym celem tego podstawowego badania jest ocena stanu naczyń krwionośnych, czyli tętnic i żył - czy nie występują w nich żadne zatory, czy przepływ krwi odbywa się płynnie, a także czy prawidłowo działają zastawki żylne, których zadaniem jest dbanie o niecofanie się krwi. USG Doppler jest badaniem przeprowadzanym prawie na każdej wizycie u lekarza flebologa - najczęściej jest wykonywane u osób z podejrzeniem miażdżycy, chorób zatorowych i tętniaków.

Jak wygląda badanie USG Doppler?

Ultrasonografia Doppler jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym, które może być przeprowadzone nawet u kobiet w ciąży. USG Dopplera umożliwia zaobserwowanie przepływu krwi za pomocą aparatu ultrasonograficznego, a efekt Dopplera umożliwia sprawdzenie zmian częstotliwości fali dźwiękowej odbitej od krwi, które są rejestrowane w postaci obrazu na monitorze. Dzięki badaniu doświadczony lekarz będzie widział, w którym miejscu krew przepływa szybciej, w którym miejscu krew się cofa, jak również, w którym miejscu przepływ krwi jest całkowicie zablokowany. Do wspomnianego badania nie trzeba się specjalne przygotowywać.

Kiedy trzeba wykonać badanie USG Doppler?

Wskazaniem do przeprowadzenia USG Doppler są przede wszystkim choroby zakrzepowe krwi, miażdżyca, żylaki oraz inne podejrzane zmiany chorobowe w naczyniach krwionośnych, m.in. niedrożność tętnic czy zatory żylne. Lekarz przeprowadza badanie ultrasonograficzne Doppler w przypadku podejrzenia wszelkich zmian patologicznych w obrębie żył i tętnic. USG Doppler ma ogromne znaczenie w wykrywaniu nieprawidłowości krążenia w kończynach dolnych i kończynach górnych.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania badania?

USG Doppler to badanie, które jest całkowicie nieinwazyjne, bezbolesne, a to oznacza, że całkowicie bezpieczne. Nie ma większych przeciwwskazań do przesunięcia terminu badania - warto jednak z niego zrezygnować, gdy mamy do czynienia z uszkodzeniami skóry w miejscu, w którym ma być wykonane badanie, a także gdy zmagamy się ze złamaniami, otwartymi ranami czy oparzeniami.

Jakie są etapy badania USG Doppler?

Etap I - lekarz flebolog poszukuje najgroźniejszych patologii żylnych, a więc zakrzepicy, która może stanowić realne zagrożenie dla zdrowia oraz życia. W pierwszym etapie badania USG żył kończyn dolnych sprawdzane jest, czy w świetle naczynia nie ma objawów świeżej lub przebytej zakrzepicy. Podczas badania przeprowadzana jest próba uciskowa, która polega na cyklicznym ściskaniu naczyń - jeżeli mamy do czynienia z zakrzepicą będzie widoczne, ze naczynie nie zamyka się całkowicie, a jeżeli nie ma żadnych zmian zakrzepowych w świetle naczynia, będzie można bez problemu je zamknąć pod wpływem ucisku. W pierwszym etapie wykonywane jest badanie naczynia miednicy mniejszej, a także badanie kończyn dolnych.


Etap II - w tym etapie lekarz flebolog bada funkcjonowanie zastawek żylnych. Kończynę uciska się dłonią - takie działanie ma wymusić przepływ krwi, a odpuszczenie ucisku umożliwi ocenę czasu powrotu krwi. Jeżeli krew potrzebuje dużej ilości czasu na powrócenie, będziemy mówić o przewlekłej niewydolności żylnej.

Etap III - jest przeprowadzany wyłącznie, gdy mamy potwierdzenie, że zmagamy się chorobą naczyń i chcemy zaplanować odpowiednie leczenie. Etap ten polega na ocenie położenia i średnicy naczyń krwionośnych, a także ich przebiegu. Aby prawidłowo podjąć decyzję o metodzie leczenia, konieczne jest dokładne zaznajomienie się z anatomią żył, ich budową oraz aktualnym stanem.

Gdzie wykonać badanie USG Doppler?

Badanie ultrasonograficzne najlepiej wykonać w klinice flebologicznej u doświadczonego lekarza, który nie tylko specjalizuje się w flebologii, ale również ma szeroką wiedzę z zakresu ultrasonografii - a więc jednocześnie oceni stan naczyń i poprowadzi kompleksowe leczenie.

USG Doppler - na czym polega i kiedy wykonać badanie?