19 gru
2019

Obrzęk tłuszczowy

Obrzęk lipidowy to nie otyłość, to choroba. Szybka diagnoza i skuteczne leczenie może zatrzymać chorobę i znacznie poprawić komfort życia.

Obrzęk lipidowy to choroba, nie defekt kosmetyczny. Ma podłoże genetyczne i występuje głównie u kobiet. Wykazuje korelacje ze zmianami stężeń żeńskich hormonów płciowych, może więc pojawić się już w okresie dojrzewania u młodych dziewczyn. Dotyczyć może 1 na 10 Pań, niestety jednak rzadko bywa diagnozowany.

Obrazem obrzęku lipidowego są duże dysproporcje między górną a dolną częścią ciała (masywne, równomiernie powiększone nogi, w szczególności uda, a szczupłe ramiona, talia). Skóra jest pogrubiona, nieregularna, sucha, podatna na urazy. Nie da się go pozbyć redukując masę ciała.

Obrzęk lipidowy potrafi znacznie obniżyć komfort życia, zarówno fizycznie, utrudniając chodzenie, jak i psychicznie – przez obraz dużych nóg nie pasujących do reszty ciała. Lekarz specjalista zróżnicuje charakter obrzęku i podejmie odpowiednią drogę leczenia. W przypadku obrzęku lipidowego metodą leczenia mogą być drenaże pobudzające cyrkulację nieprawidłowo rozłożonej w organizmie tkanki, połączone z terapią uciskową, dobieraną przez specjalistę. Do operacyjnych metod należy liposukcja.

Takich objawów nie można bagatelizować. Nieleczony obrzęk lipidowy pogłębia swoje stadium. Może doprowadzić do zaburzeń układu limfatycznego, co przełoży się na osłabienie odporności organizmu. Dojdzie do obrzęku limfatycznego, znacznego powiększenia kończyn dolnych, co może bardzo utrudnić codzienne poruszanie się.

Obrzęk tłuszczowy