06 lis
2019

Menopauza a niewydolność żylna

Pomimo tego, że wieku kobiety nie ocenia się po latach, ale po tym jak się czują, to jednak menopauza i zaburzenia hormonalne z nią związane są nieodzownym etapem życia każdej Pani. Zaburzenia hormonalne występujące podczas menopauzy mogą przyczynić się do nasilenia objawów niewydolności żylnej.


Wiele Pacjentek odczuwa w tym okresie zwiększoną męczliwość, bóle i niespokojność nóg. Objawy pojawiają się szczególnie u osób, które wcześniej miały już stały lub okresowy problem z żyłami. Oprócz oczywistej grupy ryzyka, jaką stanowią osoby ze zdiagnozowaną  niewydolnością żylną, osobami również narażonymi są pacjentki, u których niewydolność żylna objawiała się czasowo, np. w ciąży lub gdy niewydolność żylna występuje w innych miejscach np. okolice odbytu (hemoroidy) lub srom.

U takich pacjentek konieczne jest wykonanie badania dopplerowskiego żył kończyn dolnych i zastosowanie adekwatnego leczenia. Bardzo ważna jest również profilaktyka. Pacjentki w tym szczególnym okresie powinny regularnie uprawiać sport oraz minimalizować czynniki przyspieszające niewydolność żylną. Czynnikami takimi są np. korzystanie z sauny, gorących kąpieli lub długie pozostawanie w pozycji stojącej.

Po wykonaniu badania USG Doppler żył kończyn dolnych i określeniu skali i miejsca niewydolności żylnej możliwe jest zastosowanie różnych form leczenia. W przypadkach najmniej zaawansowanych możliwe jest podjęcie decyzji o leczeniu farmakologicznym. W bardziej zaawansowanych stadiach konieczne jest wykonanie obliteracji chorego naczynia. 

Menopauza a niewydolność żylna