08 mar
2021

Laser nie jest równy laserowi

Zabiegi z użyciem laserów z pewnością zrewolucjonizowały współczesną medycynę. Z powodzeniem wykorzystywane są w wielu dziedzinach medycyny takich jak np. okulistyka, neurochirurgia przez flebologię czy ginekologię aż po zabiegi z zakresu kosmetologii, a także w rehabilitacji i fizjoterapii.Sama nazwa „zabieg laserowy ” stała się synonimem jakości i skuteczności. Symbol ten jest obecnie jednak znacznie nadużywany. Musimy zrozumieć, że na rynku mamy ogromną ilość typów i modyfikacji urządzeń wykorzystujących promieniowanie laserowe. Myśląc o laserze powinniśmy myśleć o nim jak o samochodzie. Inny samochód służy do przewożenia mebli, a inny do wyjazdów rodzinnych. Inny sprawdzi się w terenie nieutwardzonym, a inny na autostradzie.
Jakość laserów można również przyrównać do samochodów. Na naszych drogach możemy spotkać jednocześnie samochody stare, zdezelowane z przerdzewiałym podwoziem, jak i nowe, bezpieczne spełniające wszelkie normy.
Ten i ten pojazd nazywa się samochód, ale jakość jazdy, bezpieczeństwo i komfort są całkowicie inne. Więc pamiętajmy, że laser to jedynie urządzenie emitujące promieniowanie elektromagnetyczne z zakresu światła widzialnego i nic więcej. Lasery zatem mogą być jak piękne czerwone ferrari, komfortowy rodzinny suv, ale również jak stary zdezelowany wrak. Oczywiście tak jak samochód  laser potrzebuje dobrego i doświadczonego kierowcy, aby bezpiecznie dojechać do celu.

W swojej praktyce staram się wykorzystywać tylko sprzęt najwyższej jakości. W związku z ogromną różnorodnością problemów flebologicznych musimy posiadać cały zestaw urządzeń wykorzystujących promieniowanie laserowe. Tak np. do dużych zmian naczyniowych wykorzystujemy najnowsze obecnie lasery emitujące wiązkę o długości 1940nm dające w moim odczuciu największą skuteczność i bezpieczeństwo. Do chorób z zakresu proktologii używamy najczęściej tych o głębszej penetracji, czyli 1470nm. Zmiany na twarzy również wymagają różnego sprzętu. Innych urządzeń używa się do zamykania naczynek tzw. pajączków na twarzy, a innych na kończynach dolnych.

Tak więc, aby skutecznie i bezpiecznie leczyć różne schorzenia flebologiczne potrzebna jest cała flota urządzeń. Taki zestaw wraz z odpowiednim wyszkoleniem i doświadczeniem osoby wykonującej zabieg może zapewnić bezpieczne i skuteczne leczenie. Tak więc wybierajcie tylko miejsca gdzie pracuje doświadczony zespół specjalistów wykorzystujących sprzęt o najwyższej jakości. Tylko taki mix może zapewniać skuteczność i bezpieczeństwo.

Laser nie jest równy laserowi