20 lut
2020

Jakich preparatów używamy do skleroterapii?

Skleroterapia, to zabieg pozwalający na zamknięcie małych, niewydolnych naczyń żylnych powstających w przebiegu przewlekłego nadciśnienia żylnego. Po zdiagnozowaniu choroby przez flebologa, na podstawie nieinwazyjnego badania USG Dopplera, pacjent kwalifikowany jest do zabiegu.

Wszystkie preparaty używane w skleroterapii są bardzo dobrze przebadane i bezpieczne. Jeżeli używane są przez osoby doświadczone, posiadające wiedzę na temat leczenia naczyń, to nie powinny powodować żadnych poważnych działań niepożądanych.

Celem zabiegu skleroterapii jest usunięcie z układu krążenia niewydolnego naczynia. W takim naczyniu przepływ nie jest prawidłowy. Dochodzi wówczas do zalegania krwi i powstaje nadciśnienie żylne. Powoduje to uszkadzanie mikrokrążenia co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do zmian skórnych ( w tym owrzodzeń). Zastosowanie odpowiednich środków pozwala na zmniejszenie przepływu krwi przez naczynie, doprowadza to początkowo do obkurczenia, włóknienia, a następnie wchłonięcia.

Do środków najczęściej stosowanych w skleroterapii należą środki działające na tłuszcze ( lipidy ) wchodzące w skład ściany naczyń żylnych. Do najbardziej popularnego zalicza się polidokanol – nietoksyczny związek organiczny z grupy polieterów, podawany cienką igłą do światła naczynia. Lekarz flebolog, w zależności od rozmiaru pajączków naczyniowych dobiera stężenie oraz objętość preparatu potrzebnego do jego zamknięcia. 

Kolejną substancją z tej grupy jest siarczan tetradecylu sodowego (STS), który tak jak polidokanol działa w mechanizmie uszkodzenia śródbłonka naczynia wchodząc w interakcję z budującą go warstwą lipidową.

Inaczej działa roztwór glukozy i chlorek sodu. To substancje hipertoniczne, czyli takie, które mają większe ciśnienie osmotyczne niż w tym przypadku komórki budujące żyłę. W efekcie, na drodze osmozy, poszerzone naczynie żylne traci wodę, kurczy się, a następnie obumiera.

Trzecią grupą środków stosowanych w skleroterapii są substancje drażniące, takie jak ałun chromowy glicerolu, które podrażniają śródbłonek naczynia. W wyniku ich działania dochodzi także do nieodwracalnej denaturacji białek budujących ściany żył.

Preparaty te wstrzykiwane mogą być w postaci płynu lub piany, po zmieszaniu płynu z powietrzem pod niewielkim ciśnieniem. Zaletą przemawiającą za postacią piany jest jej lepsze przyleganie do ścian naczyń. 

Skleroterapia to bezpieczny i skuteczny zabieg eliminujący defekty kosmetyczne w postaci pajączków naczyniowych. To bezpieczny zabieg wykonywany zwykle bez znieczulenia. Czas jego trwania to około 20-30 minut, a po zakończeniu możemy od razu wrócić do swoich zajęć. 

Jakich preparatów używamy do skleroterapii?