Zabieg skleroterapii jest to rodzaj zabiegów flebologicznych,w których do usunięcia chorego naczynia używa się substancji chemicznej. Podczas skleroterapii za pomocą cieniutkiej igły do światła naczynia wprowadzany jest lek. Powoduje on obliterację (uszkodzenie) warstwy wewnętrznej naczynia. Doprowadza to do jego eliminacji i następnie wchłonięcia.

Wyróżniamy dwa typy zabiegów skleroterapii – płynną i pianową. Różnicą jest forma w jakiej preparat zostanie wprowadzony do naczynia. W formie pianowej przed podaniem preparat jest mieszany wraz z powietrzem za pomocą specjalnego urządzenia. Skleroterapia pianowa charakteryzuje się większą siłą działania oraz dobrą widocznością pod kontrolą usg żył. Wskazana jest do naczyń większego kalibru.

Proces gojenia się zamkniętych naczyń trwa od 2 do 6 tygodni. W celu jego przyspieszenia zalecane są specjalne maści. Po zabiegu, u pewnej grupy pacjentów, wskazane jest noszenie wyrobów uciskowych (pończoch) - przyspieszają one proces gojenia.

Zabieg skleroterapii jest uważany za bardzo bezpieczny. Do najczęstszych działań niepożądanych należą dłużej utrzymujące się siniaki.

Zabieg jest uważany za mało bolesny. Ból wynika jedynie z nakłucia cienką igłą i podania preparatu. Do zabiegu nie wymagane jest znieczulanie . Jest to zabieg bardzo bezpieczny. Może być wykonany niemalże u wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia jest uczulenie na preparat, unieruchomienie oraz aktywna choroba onkologiczna.