Zabieg skleroterapii jest to rodzaj zabiegów flebologicznych, w których do usunięcia chorego naczynia używa się substancji chemicznej. Podczas skleroterapii za pomocą cieniutkiej igły do światła naczynia wprowadzany jest lek. Powoduje on obliterację (uszkodzenie) warstwy wewnętrznej naczynia. Doprowadza to do jego eliminacji i następnie wchłonięcia.

W sytuacji gdy naczynia posiadają znacznie zwiększoną średnicę lub ciśnienie w nich panujące jest duże do zabiegu możemy użyć specjalnego preparatu obkurczającego naczynia (płyn tumestencyjny). Dzięki tej metodzie możliwe jest czasowe obkurczenie naczynia i zmniejszenie jego średnicy. Doprowadza to do lepszego wypełnienia naczynia preparatem i znacznie zwiększa skuteczność procedury.

Pod względem zastosowanego substancji w zabiegach skleroterapii z tumestencją wykorzystujemy dwa typy preparatów – płynny i spieniony. Zastosowanie zabiegu skleroterapii z tumestencją wykorzystujemy w sytuacji bardzo dużej ilości zmian lub gdy ciśnienie żylne jest wysokie.

Proces gojenia się zamkniętych naczyń trwa od 2 do 6 tygodni. W celu jego przyspieszenia zalecane są specjalne maści. Po zabiegu u pewnej grupy pacjentów zalecane jest noszenie wyrobów uciskowych (pończoch) - przyspieszają proces gojenia.

Zabieg skleroterapii jest uważany za bardzo bezpieczny. Do najczęstszych działań niepożądanych należą dłużej utrzymujące się siniaki.

Zabieg jest uważany za mało bolesny. Ból wynika jedynie z nakłucia cienką igłą i podania preparatu. Do zabiegu nie wymagane jest znieczulanie. Jest to zabieg bardzo bezpieczny. Może być wykonany niemalże u wszystkich pacjentów. Przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia jest uczulenie na preparat, unieruchomienie oraz aktywna choroba onkologiczna.