Zabieg wewnątrznaczyniowej ablacji laserowej jest to procedura, w której do uszkodzenia naczynia wykorzystuje się wiązkę światła o długości 1940nm. Do zabiegu wykorzystuje się generator światła oraz przekaźnik ( światłowód), który wprowadza się bezpośrednio do naczynia. Dzięki zakończeniu światłowodu kryształem wiązka ulega zagięciu i świeci pod kątem zbliżonym do 90 %. Zagięcie światła laserowego (lasery radialne) znacznie zwiększa skuteczność zabiegu i redukuje możliwość ewentualnych powikłań. Lasery o długości 1940nm są obecnie najnowocześniejszymi laserami żylnymi. Wybiórczość wiązki 1940nm pozwala na perfekcyjne wyeliminowanie chorego naczynia z zaoszczędzeniem tkanek otaczających.

Zabiegi laserowe przeznaczone są do głównych pni naczyniowych lub dużych naczyń perforujących. Zabieg laserowy nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Wymagane jest jedynie przeprowadzenie badań krwi. Jest to zabieg trwający od 1 do 1,5h. Po jego przeprowadzeniu pacjent jest w pełni sprawny i od razu wraca do domu.

Procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu na nodze nie pozostają żadne blizny, w większości przypadków nie zakładane są szwy. Zabieg jest bezbolesny. Jedyny dyskomfort jaki odczuwa pacjent to podawanie znieczulenia.

Po ablacji laserowej noga jest w pełni sprawna. Do aktywności fizycznej można wrócić w dniu zabiegu, a do pełnego obciążania nóg ( np. przysiady ze sztangą ) po około 7 dniach.