Zabieg wewnątrznaczyniowej ablacji laserowej jest to procedura w której do uszkodzenia naczynia wykorzystuje się wiązkę światła o długości 1470nm. Do zabiegu wykorzystuje się generator światła oraz przekaźnik (światłowód), który wprowadza się bezpośrednio do naczynia. Dzięki zakończeniu światłowodu kryształem wiązka ulega zagięciu i świeci pod kątem zbliżonym do 90 %. Zagięcie światła laserowego (lasery radialne) znacznie zwiększa skuteczność zabiegu i redukuje możliwość ewentualnych powikłań.

Zabiegi laserowe przeznaczone są do głównych pni naczyniowych lub dużych naczyń perforującychZabieg laserowy nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Wymagane jest jedynie przeprowadzenie badań krwi. Jest to zabieg trwający od 1 do 1,5h. Po skończonej procedurze pacjent jest w pełni sprawny i od razu wraca do domu.

Eliminacja naczynia odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu na nodze nie pozostają żadne blizny, w większości przypadków nie zakładane są szwy. Zabieg jest bezbolesny. Jedyny dyskomfort jaki odczuwa pacjent to podawanie znieczulenia.

Po ablacji laserowej noga jest w pełni sprawna. Do aktywności fizycznej można wrócić w dniu zabiegu, a do pełnego obciążania nóg (np. przysiady ze sztangą) po około 7 dniach.